W Rosji powstanie nowa platforma eksportu gazu do UE

,

Według nieoficjalnych informacji rosyjski prezydent zarekomendował przygotowanie giełdy gazu SPIMEX do realizacji eksportu gazu. Sprzedawany na giełdzie gaz ma być notowany nie w dolarach, lecz w rublach. Niski poziom obrotów na SPIMEX pozwala przypuszczać, że rozpoczęcie eksportu gazu poprzez giełdę nie powinno jednak nastąpić w najbliższym okresie czasu.

Według nieoficjalnych informacji płynących z rosyjskiej branży gazowej rosyjski prezydent Władimir Putin zarekomendował przygotowanie Międzynarodowej Giełdy Towarowo-Surowcowej w Petersburgu (SPIMEX) do realizacji eksportu gazu do państw europejskich. Według tych informacji cena eksportowanego z Rosji za pośrednictwem SPIMEX gazu ma być określana nie w dolarach, jak to ma miejsce obecnie, lecz w rublach.

Jeśli nieoficjalne informacje potwierdzą się, będzie to oznaczać realizację planów szefa Rosnieftu i przewodniczącego rady dyrektorów giełdy SPIMEX, który od dłuższego czasu proponował stworzenie na bazie kontrolowanej przez siebie giełdy platformy eksportu gazu… pełna treść dostępna tylko dla subskrybentów.