VNG zacieśnia współpracę z Gazpromem

,

Pomimo powtarzanych w Europie apeli o zmniejszenie uzależnienia od Rosji, niemieckie przedsiębiorstwa energetyczne stawiają na kontakty gospodarcze z partnerami ze Wschodu. Najnowszym przykładem jest komunikat o zacieśnieniu współpracy Gazpromu i Verbundnetz Gas (VNG) w kwestii rozbudowy niemieckich magazynów gazowych. Coraz szersza współpraca niemiecko-rosyjska w obszarze gazowym zwiększa ryzyko wykorzystania przez Rosję gazu jako narzędzia prowadzenia polityki wobec państw Europy Środkowo-Wschodniej (w tym Polski). Aby przeciwdziałać temu zagrożeniu, zagrożone państwa mogą zabiegać o przyspieszenie procesu integracji swoich rynków gazowych z rynkami zachodnimi.

26 maja br. szef Gazpromu Aleksiej Miller poinformował o zamiarach ściślejszej współpracy z VNG (Gazprom poprzez swoją spółkę-córkę posiada obecnie w VNG 10,52% udziałów). Komunikat niemieckiej spółki ukazał się po spotkaniu Millera z prezesem zarządu VNG Karstenem Heuchertem.

Kooperacja dotyczyć ma rozbudowy podziemnych magazynów, dzięki którym ma się zwiększyć bezpieczeństwo i stabilność dostaw rosyjskiego surowca do Niemiec w okresie jesienno-zimowym. Miller zwrócił uwagę na szczególną wagę takiej współpracy w obliczu pogorszenia relacji z Ukrainą, na obszarze której znajdują się znaczne moce magazynowe, zapewniające dotychczas możliwość zwiększonych dostaw gazu do Europy Zachodniej w okresie grzewczym… jeśli chcesz przeczytać całość, skontaktuj się z nami przez zakładkę Kontakt.