Upadają kolejne projekty terminali LNG w Zatoce Fińskiej

,

Estońska Sillgas poinformowała o upadku projektu budowy terminalu LNG w położonym na południowym wybrzeżu Zatoki Fińskiej estońskim porcie Sillamäe. Ze względu na spadające ceny ropy naftowej, coraz poważniejszą wydaje się możliwość wstrzymania regionalnego terminalu LNG w fińskim Inkoo.

Władze estońskiej spółki Sillgas poinformowały, że nałożone na Rosję sankcje doprowadziły do upadku projektu terminalu LNG w położonym we wschodniej Estonii porcie Sillamäe. Oryginalny plan zakładał budowę terminalu o zdolności przerobowej 2,3 mln t/r, który zajmował by się w dużej mierze skraplaniem rosyjskiego gazu i dalszym jego eksportem. Zdaniem prezesa spółki Sillgas Endela Siffa, Sillamäe mógł stać się drugim, obok Ust-Ługi, rosyjskim projektem tranzytowym w Zatoce Fińskiej.

Sillamäe to kolejny wstrzymany projekt LNG w Zatoce Fińskiej – wcześniej Estonia zrezygnowała z regionalnego terminalu importowego w Padliskach. Finlandia z kolei wstrzymuje regionalny projekt w Inkoo, ostatnio krytykowany jako nierentowny ze względu na spadające ceny ropy. Ze swoich planów budowy lokalnego terminalu (20-30 tys. m3) w estońskim porcie Muuga nie rezygnuje jednak Vopak. Lokalne terminale o podobnych mocach magazynowych i mała infrastruktura LNG będą do 2020 r. powstawały również w Finlandii.