UOKiK przeprowadzi badanie rynku w sprawie utworzenia joint-venture odpowiedzialnego za budowę oraz eksploatację gazociągu Nord Stream 2

,

Dokonano zgłoszenia do UOKiK zamiaru koncentracji w sprawie utworzenia joint-venture odpowiedzialnego za budowę oraz eksploatację gazociągu Nord Stream 2. W związku z tym Urząd zamierza przeprowadzić badanie rynku, obejmujące m.in. konsultacje z  kluczowymi podmiotami funkcjonującymi na polskim rynku. 

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów 8 grudnia br. wpłynął wniosek o wyrażenie zgody na utworzenie wspólnego przedsiębiorcy pod nazwą Nord Stream 2 AG z siedzibą w Szwajcarii. Zgłaszającymi transakcję są  PAO Gazprom (Federacja Rosyjska), E.ON Global Commodities SE (Niemcy), ENGIE SA (Francja), OMV Nord Stream II Holding AG (Szwajcaria), Shell Exploration and Production (LXXI) B.V., (Holandia) oraz Wintershall Nederland B.V. (Holandia). Koncentracja ta podlega również zgłoszeniu do niemieckiego organu ochrony konkurencji.

Zgodnie z przepisami, transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld EUR na świecie lub 50 mln EUR w Polsce.  Działalność joint-venture będzie obejmować... pełna treść dostępna tylko dla subskrybentów.