Ukraina stabilnie rozpoczęła okres zimowy

,

Dzięki ciepłej pogodzie, udało się utrzymać wyjątkowo wysoki jak na tę porę roku poziom gazu w ukraińskich magazynach (o 15% więcej niż pod koniec listopada ub.r.). Ten stan pozwolił Ukrainie na decyzję o wstrzymaniu importu rosyjskiego gazu na własne potrzeby. Działanie to nie wpłynęło również negatywnie na bezpieczeństwo tranzytu surowca do państw unijnych. W grudniu br. koncern przewiduje rozpoczęcie negocjacji dotyczących cen rosyjskiego surowca w I kw. 2016 r., która powinna być o ok. 10% niższa niż obecnie.

Zgodnie z najbardziej aktualnymi danymi Ukrtransgazu, w listopadzie br. Ukraina importowała 1,1 mld m³ gazu, z czego 65% przypadło na kierunek europejski. Z kolei od początku br. roku, w przeciągu 11 miesięcy, importowano 16,2 mld m³ gazu (z czego 10 mld m³ z Europy – 62%). W analogicznym okresie ub.r. wolumen importu wyniósł 17,9 mld m³ (zaledwie 15% z Europy).

Należy zaznaczyć, że na dzień 30 listopada w wolumeny zgromadzone w ukraińskich PMG wyniosły 16,2 mld m³ (15 listopada 16,8 m³), tj. o ponad 15% więcej niż w analogicznym okresie ub.r. (14 mld m³). Wysoki wolumen zmagazynowanego gazu oraz niski stopień jego wytłaczania wynika przede wszystkim z wyjątkowo ciepłej jesieni. Sytuacja może diametralnie ulec zmianie w przypadku nagłego spadku średnich dziennych temperatur i utrzymania się ich w miesiącach zimowych.

25 listopada premier Arsenij Jaceniuk oznajmił, że rząd Ukrainy polecił NAK Naftohazowi zaprzestanie zakupów rosyjskiego gazu. Premier Ukrainy uzasadniał tę decyzję… pełna treść dostępna tylko dla subskrybentów.