Spadają ceny LNG na rynku spot, nowe terminale LNG

,

Spadają ceny LNG na rynku spot, nowe terminale LNG

Nadpodaż LNG wypływa na wyrównanie cen LNG między Europą i Azją. Zmniejszenie spreadu cenowego między kontynentami zmniejszyło handel transoceaniczny, co może zwiększyć presję na ceny gazu w Europie. 

O 11% spadała cena kontraktu na maj 2017 r. dla LNG według Wschodniego Azjatyckiego Indeksu (East Asia Index – EAX) do poziomu 5,475 USD/MMBtu (średnia cena za kwiecień 2017 wyniosła 6,118 USD/MMBtu). Natomiast średnia cena za maj 2016 r. była niższa o 29% i wyniosła 4,256 USD/MMBtu. Miały na to wpływ wyższe notowania ropy, do której jest indeksowana część kontraktów długoterminowych.

W połowie kwietnia br. cena kontraktu na maj br. spadła do 5,463 USD/MMBtu i następnie wzrosła do wysokości 5,7 USD/MMBtu z uwagi na przerwy skraplania LNG w terminalach w Australii (Gorgon LNG) oraz zwiększenie zakupów przez Indie i Jordanię.

Zmniejszył się spread między cenami EAX i NEX (Northwest Europe Index – Indeks Pónocno-Zachodniej Europy) – w maju wyniósł on tylko 0,81 USD/MMBtu (w porównaniu do spreadu w styczniu br. który wynosił 2,409 USD/MMBtu). Spread między EAX i SAX (South America Index – Indeks Południowej Afryki) wyniósł tylko 0,377 USD/MMBtu (w porównaniu do spreadu w styczniu br. który wynosił 1,008 USD/MMBtu)

W kwietniu został uruchomiony terminal III Gorgon LNG.  Pierwszy transport LNG został dostarczony do Indii z pływającego terminala PFLNG (Petronas Floating LNG) ze statku LNG Seri Camellia (150 tys. m3)  skraplającego do 1,2 mln T rocznie gazu ze złoża morskiego Kanowit (180 km od Sarawak).

Stany Zjednoczone kontynuują rozbudowę eksportu LNG. Do końca roku Sabine Pass LNG będzie miał przepustowość na poziomie 18 mln T LNG/rok po rozbudowie IV terminala do skraplania gazu (obecnie zakończył budowę III terminala i posiada przepustowość 13, 5 mln T LNG/rok). Projekt Golden Pass dostał akceptację od Departamentu Energii USA na eksport LNG do krajów spoza strefy wolnego handlu z Stanami Zjednoczonymi – w tym także do Polski.

PKN Orlen po przejęciu Kicking Horse Energy posiada 10,7 % udziałów w Pieridae Energy, która kupiła tereny pod budowę planowanego do budowy terminala Goldboro LNG – realizacja projektu została zawieszona i oczekuje na dalszą decyzję udziałowców.

BP zakontraktowało zakupu LNG z terminala Soyo LNG Angola na bazie FOB (free on board).

W kwietniu br. terminal LNG Idku w Egipcie (zdolność 3,6 mln T LNG/rok) powraca do pełnego wykorzystanie możliwości skraplania po okresie ograniczeń w dostawach gazu z uwagi zwiększone zapotrzebowanie na gazu w kraju.

Od połowy kwietnia do połowy maja planowana jest przerwa w pracy terminala LNG Snohvit (zdolność 4,3 mln T LNG/rok).

Chiny planują uruchomienie nowego terminala regazyfikacyjnego Qidong w prowincji Jiangsu z możliwością odbioru do 0,6 mln T LNG/rok.

Japonia planuje uruchomienie elektrowni jądrowych (Kyushu Electric chce uruchomić reaktory 3 i 4 o mocy 1,2 GW oraz Kansai Electric  chce uruchomić reaktory 3 i 4 o mocy 0,83 GW), co może mieć wpływ na zmniejszenie popytu na LNG. Dostawcy odczuwają problemy związane z nadpodażą LNG co może się zmienić dzięki zwiększonemu zapotrzebowaniu na LNG do produkcji energii eklektycznej we wschodniej Azji i na Bliskim Wschodzie.