Rządy krajów bałtyckich chcą przyspieszyć polską decyzję w sprawie finansowania GIPL

,

W związku ze zbliżającym się terminem podjęcia decyzji w sprawie finansowania GIPL, kraje bałtyckie wystosowały pismo sygnowane przez premierów Litwy, Łotwy i Estonii, w którym upominają się, by nie przedłużać negocjacji i jak najszybciej przerwać izolację energetyczną tych trzech państw. Wilno, Ryga i Tallin obawiają się, że Warszawa opóźni realizację projektu by wynegocjować wyższe niż obecnie rekompensaty za uczestnictwo w budowie gazociągu.

17 kwietnia br. w piśmie adresowanym do premier Ewy Kopacz oraz przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckera, przedstawiciele rządów krajów bałtyckich wezwali do jak najszybszego podjęcia decyzji w sprawie finansowania interkonektora GIPL (gazociąg Polska-Litwa). Według informacji podanych przez sekretarza prasowego premiera Litwy, decyzja powinna zapaść do 17 maja br. Obecnie punktem wyjścia dla rozmów na temat struktury finansowania projektu jest decyzja Europejskiej Agencji Regulatorów Energetyki (ACER) z sierpnia ub.r. w sprawie transgranicznego podziału kosztów.

Budowa rurociągu o długości 534 km i przepustowości 2,3 mld m3 ma według planu ruszyć w przyszłym roku. Projekt realizowany przez GAZ-SYSTEM i Amber Grid został uznany za priorytetowy w obszarze eliminowania wysp energetycznych w UE. Litewska spółka ogłosiła już przetarg na… pełna treść dostępna tylko dla subskrybentów.