Rosja gotowa na wszystko – Turcja nowym krajem tranzytowym?

,

14 stycznia br. odbyło się w Moskwie spotkanie wiceprzewodniczącego KE z rosyjskimi przedstawicielami sektora gazowego. Tematem rozmów miała być min. ocena funkcjonowania, tzw. pakietu zimowego, jednak rozmowy oscylowały wokół nowego projektu zaproponowanego przez Rosjan w postaci gazociągu do Turcji oraz rezygnacji przez Rosję w najbliższych latach z tranzytu gazu ziemnego przez Ukrainę.

14 stycznia br. w Moskwie miało miejsce spotkanie wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Marosza Szefczovicza z rosyjskim wicepremierem Arkadijem Dworkowiczem, ministrem energetyki Aleksandrem Nowakiem oraz szefem Gazpromu Aleksiejem Milerem. Celem spotkania była ocena funkcjonowania zimowego pakietu gazowego, regulującego relacje gazowe Rosji i Ukrainy. Komisarz zaoferował również chęć udziału UE w negocjacjach rosyjsko-ukraińskich nad letnim pakietem gazowym, które w jego ocenie powinny rozpocząć się jak najszybciej, by nie dopuścić do kolejnego wstrzymania dostaw gazu na Ukrainę po 31 marca oraz wzrostu napięcia w trójstronnych relacjach.

Podczas spotkania najważniejszym przedmiotem rozmów był jednak projekt zaproponowany przez Władimira Putina w Ankarze w grudniu minionego roku, czyli gazociąg do Turcji. Mimo braku wyraźnego poparcia w samej Turcji, oraz państw UE Aleksiej Miler poinformował, że Rosja nie wznowi kontraktu tranzytowego z Ukrainą po 2018 r. Prezes Gazpromu oświadczył, że Rosja zrezygnuje z usług tranzytowych Ukrainy, a jej miejsce zastąpi Turcja. W celu uwiarygodnienia swoich zamiarów Gazprom umacnia swoją pozycję w Turcji. Gazprom Schweiz AG planuje zakup udziałów w firmie tradingowej Akfel Gaz. Jednocześnie Gazprom posiada już 71 % udziałów w Bosphorus Gaz, który zajmuje się…pełna treść dostępna tylko dla subskrybentów.