Problemy finansowe Gazpromu pogłębiają się

,

Gazprom zadeklarował, że w przyszłym roku pierwszy raz od 2008 r. rentowność dostaw na rynku krajowym będzie ujemna, a tym samym przyniesie holdingowi straty. Rosjanie poinformowali również, że w bieżącym roku dochody Gazpromu z eksportu spadną r/r o ok. 25%, tj. o 13-14 mld USD. W obecnych warunkach rynkowych i prawdopodobnym dalszym spadku cen gazu zmniejsza to rentowność zaplanowanych przez holding projektów eksportowych. Fakt ten może doprowadzić do rezygnacji Gazpromu z realizacji części z nich.

W czasie mającego miejsce 8 grudnia br. międzynarodowego forum „Gaz Rosji-2015” przedstawiciel Gazpromu Witalij Chatjakow poinformował, że w 2016 r. rentowność holdingu na krajowym rynku dostaw gazu będzie najprawdopodobniej ujemna i wyniesie –3,5% (-33,5 mld RUB, tj. -0,5 mld USD), w porównaniu do +0,9% rentowności w bieżącym roku. Powodem ujemnej rentowności dostaw ma stać się spowolnienie indeksacji cen gazu na rynku wewnętrznym, która w przyszłym roku ma wynieść 2%. Według Gazpromu ostatnim rokiem, kiedy działalność na rynku krajowym przyniosła holdingowi straty był rok 2008.

W ostatnich dniach Federalna Służba Celna (FSC) opublikowano również informacje o przychodach holdingu z eksportu gazu. Według FSC dochody Gazpromu w okresie od stycznia do października 2015 r. spadły r/r o 25,7% do 35,2 mld USD (z 47,4 mld USD). W tym samym okresie czasu objętość wyeksportowanego przez holding gazu wzrosła o 2,7% do 150,5 mld m3, w tym 32,6 mld m3 (spadek o 18,7%) do państw WNP, a 117,9 mld m (wzrost o 10,8%) do pozostałych państw (głównie na rynek europejski). W pierwszych 10 miesiącach br. średnia cena eksportu gazu z Rosji wyniosła … pełna treść dostępna tylko dla subskrybentów.

tekst