Nowy interkonektor Polska – Ukraina. Inwestycja zwiększająca bezpieczeństwo energetyczne Polski i Ukrainy, czy część gry o gazociąg Bernau – Szczecin?

,

Przedstawiciel kontrolowanej przez Kulczyk Investments spółki Polenergia zaprezentował plan budowy nowego gazociągu o mocy ok. 8 mld m3/r  łączącego punkt przesyłu gazu Drozdowicze z ukraińskim PMG Bilcze-Wolicko-Ugiersko. Sukces planowanej inwestycji pozwoliłby z jednej strony na znaczące zwiększenie i dywersyfikację źródła dostaw gazu na Ukrainę, a z drugiej strony na wykorzystanie przez polskie spółki wolnych mocy położonego w pobliżu polskiej granicy największego w Europie PMG.

W ramach trwającego w dniach 13-15 października br. Baltic Business Forum w Świnoujściu, Radosław Dudziński, wiceprezes kontrolowanej przez Kulczyk Investments spółki Polenergia, poinformował o planach budowy wraz z ukraińskim NAK Naftohaz nowego gazociągu łączącego Polskę i Ukrainę. Plany obu spółek zakładają połączenie 110 km gazociągiem położonego w obwodzie lwowskim PMG Bilcze-Wolicko-Ugiersko o pojemności 18,15 mld m3, z punktem przesyłu gazu Drozdowicze położonym na granicy Polski i Ukrainy. Infrastruktura miałaby pozwolić na przesył w kierunku Ukrainy do 8 mld m3/r gazu, a w kierunku Polski do 7 mld m3/r. Zdaniem Radosława Dudzińskiego, w wypadku zdobycia przez spółki finansowania dla projektu, gazociąg mógłby rozpocząć swoją pracę w 2019-2020 r. Według wstępnych wycen NAK Naftohaz, inwestycja ma się zamknąć w kwocie ok. 245 mln USD. Radosław Dudziński zadeklarował, że budowa wpisuje się w projekt tzw. Korytarza Gazowego Wschód-Zachód, w skład którego miałyby wejść również polski system gazociągowy, interkonektory ze Słowacją i Czechami, a także gazociąg Bernau – Szczecin. Przedstawiciel Polenergii zadeklarował, że…jeśli chcesz przeczytać całość skontaktuj się z nami przez zakładkę Kontakt.