Nowe sposoby finansowania NordStream 2 przy sprzeciwie państw Grupy Wyszehradzkiej

,

Nowe sposoby finansowania NordStream 2 przy sprzeciwie państw Grupy Wyszehradzkiej

Dotychczasowymi podmiotami zainteresowanymi, które zakontraktowały przepustowość w  przyszłym NordStream 2 (NS2) są Gazprom – 51% akcji, Wintershall i E.ON. posiadające po 15,5%, oraz Gasunie i ENGIE – po 9% akcji. Po ogłoszeniu zastrzeżeń przez polski UOKiK partnerzy, odmówili wykupienia udziałów w konsorcjum do spraw budowy gazociągu. Na Międzynarodowym Forum Gazowym w Petersburgu podniesiono argumenty mające skłonić Europę do budowy gazociągu. Prezes Gazpromu – Alieksiej Miller spotkał się z przedstawicielami Engie, OMV, Shell, Unipera i Wintershalla. Wszystkie strony wyraziły wolę współpracy przy projekcie.

W związku z vetem polskiego UOKiK finansowanie ma odbywać się w sposób pośredni  – niewymagający jego zgody. Jak informuje agencja Reuters spółki miałyby skupić się na zapewnieniu kapitału własnego. Pionierem w nowym sposobie finansowania NS2 miałoby być austriackie OMV. Spółka planuje wykupić obligacje o łącznej wartości ok. 1 mld dolarów. Wszystko w ramach subsydiarności dla projektu. Inną z możliwości może być emisja przez Gazprom tzw. zmiennych obligacji, które mogłoby wykupić OMV. W ocenie ekspertów, ten kierunek może stanowić próbę obejścia regulacji antymonopolowych, które w sposób rozszerzający definiują obowiązek badania koncentracji i wsparcia przedsięwzięć w tym zakresie.

Austriacki rząd posiada ok. 30% akcji OMV. Zaś w najbliższym czasie ma odbyć się spotkanie prezesa Gazpromu z kanclerzem Austrii – Christianem Kernem. Na spotkaniu mają zostać, również omówiona kwestia wymiany aktywów obu spółek (w zamian za rosyjskie złoża na Syberii Rosjanie mieliby otrzymać złoża węglowodorów na Norweskim szelfie). W ostatnim czasie OMV sprzedał 49% akcji Gas Connect Austria za równowartość 601 mln euro. Być może ta suma zostanie poświęcona na finansowanie gazociągu NS2.

Jest to jedna z paru dróg współfinansowania projektu (w poprzednim Monitorze wspominaliśmy o skapitalizowaniu wartości udziałów CEGH). Obecnie Gazprom rozważa wszystkie możliwe wyjścia.  Jednak bez uwagi nie pozostaje fakt wzmożonego importu rosyjskiego gazu przez Austrię. Pomiędzy 2014 a 2015 r. nastąpił blisko 12% wzrost wolumenu gazu wyeksportowanego do Austrii przez Gazprom. W br. w porównaniu do roku ubiegłego wolumen wzrósł blisko 2-krotnie bo do poziomu 23,8%.

W opozycji do budowy NS2 pozostają kraje Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Czechy, Słowacja i Węgry) przy wsparciu Ukrainy i UE. W Rzeszowie 15 października zakończyło się spotkanie prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) wraz ze wsparciem UE, na którym MaroszSzefczowicz, wiceszef KE ds. Unii Energetycznej pokreślił, że utrzymanie tranzytu gazu przez Ukrainę  stanowi strategiczny interes krajów. Szefczowicz wskazał, iż  strategicznym priorytetem dla tego regionu jest dywersyfikacja kierunków dostaw „trzy różne źródła gazu”  i można osiągnąć ten cel przez nową infrastrukturę:,  rurociąg z Norwegii poprzez Danię do Polski, lepsze wykorzystanie terminalu LNG w całej Europie. Zwrócił uwagę, w jaki sposób Kłajpeda zmieniła w sposób dramatyczny ceny energii dla Litwy; jak ważne stało się Świnoujście, jeżeli chodzi o ustanawianie poziomu cen na gaz i czego możemy oczekiwać po tym. Prezydenci Polski, Czech, Słowacji i Węgier poparli konieczność dywersyfikacji źródeł energii, bez poparcia dla budowy NordStream 2. Prezydent Czech zwrócił uwagę na  wspólne interesy Grupy Wyszehradzkiej i UE w polityce energetycznej i bezpieczeństwie dostaw.