Litwini zbudują naziemny terminal LNG

,

Litewskie władze zapowiedziały powstanie drugiego, naziemnego terminalu LNG w Kłajpedzie. W wypadku budowy planowanego obiektu, zaostrzająca się konkurencja na rynku dostaw cysternowych gazu skroplonego może doprowadzić do zwiększenia sprzedaży rosyjskiego LNG na rynku północno-wschodniej Polski.

Premier Litwy Algirdas Butkevičius poinformował, że państwowy koncern Klaipedos Nafta zamierza zbudować drugi terminal LNG. Naziemny obiekt o pojemności 5000 m3 LNG ma zostać zlokalizowany w Kłajpedzie. Budowa terminalu ma ruszyć w II kwartale br.

Dostawy do terminalu mają być realizowane z wykorzystaniem małych tankowców, w związku z czym Klaipedos Nafta poinformowała o zamiarach zakupu jednostki do przewożenia gazu skroplonego. Zmagazynowane LNG ma być następnie ładowane do cystern i dystrybuowane do odbiorców końcowych na terytorium Litwy i krajów ościennych. Litwini nie informują o projektowanych mocach terminalu, jednak biorąc pod uwagę podobne obiekty zlokalizowane w państwach skandynawskich, można założyć, że nowy terminal pozwoli na dystrybucję ok. 22 tys. ton LNG rocznie. Sukces realizacji nowego terminalu będzie oznaczał rozszerzenie możliwości dystrybucyjnych… pełna treść dostępna tylko dla subskrybentów.