Latvijas Gaze zmaga się z wymaganiami prawnymi liberalizacji

,

W związku z dokonaną nowelizacją prawa energetycznego na Łotwie, przeciwko Latvijas Gaze złożono skargę o naruszanie prawa za odmowę dostępu do sieci dystrybucyjnej.

Łotewska Komisja użyteczności publicznej złożyła skargę przeciwko Latvijas Gaze, gdyż firma narusza niedawną ustawę o liberalizacji łotewskiego rynku gazu. Ze skargi wynika, że Latvijas Gaze blokuje wejście nowym podmiotom na rynek gazu. Natomiast Latvijas Gaze twierdzi, że przysługuje jej monopol do 2017 r.

Regulator złożył skargę przeciwko Latvijas Gaze, po tym jak ten odmówił Latvenergo dostępu do kontrolowanej przez Latvijas Gaze sieci dystrybucyjnej. Latvenergo chce kupować gaz z terminala LNG Kłajpeda na Litwie, ale w tym celu potrzebuje dostępu do sieci na Łotwie. Latvijas Gaze twierdzi natomiast, że nie ma podstaw prawnych do spełnienia tych żądań, gdyż poprawki do prawa energetycznego są „niespójne i sprzeczne” z innymi przepisami rynku gazu.

Wskazać należy, że w ubiegłym miesiącu łotewski parlament znowelizował ustawę o systemie energetycznym, zgodnie z którą m.in. przyznano osobom trzecim dostęp do infrastruktury przesyłowej. Ponadto dojdzie do podziału spółki Latvijas Gaze, która jest jedynym przedsiębiorstwem odpowiedzialnym za zakup, magazynowanie, dystrybucję i handel gazem. Gazprom posiada 34% udziałów w łotewskiej firmie i zgodził się na reorganizację struktury właścicielskiej łotewskiej spółki. pełna treść dostępna tylko dla subskrybentów.