Kijów nie znalazł środków finansowych potrzebnych do zapełnienia ukraińskich magazynów gazu

,

Kijów nie zdołał uzyskać środków finansowych od zachodnich instytucji finansowych na kupno gazu, przeznaczonego do wtłoczenia w ukraińskie PMG. Wobec tego Naftohaz w dalszym ciągu nie posiada środków do zagwarantowania wystarczającej ilości gazu ziemnego na okres jesienno-zimowy. Kijów liczy jednak na zawarcie w bieżącym miesiącu porozumienia gazowego z Rosją i wznowienie dostaw surowca ze wschodu w październiku-listopadzie.

Podczas spotkania, które odbyło się 27 sierpnia br. w Wiedniu, Ukrainie nie udało się osiągnąć żadnego sukcesu w ramach negocjacji z Komisję Europejską i zachodnimi instytucjami finansowymi w kwestii pożyczek na rzecz kupna i wtłoczenia gazu do ukraińskich PMG. Spotkanie zostało zignorowane przez przedstawicieli banków, dlatego też schemat finansowania ewentualnego zakupu gazu na zbliżający się okres grzewczy w dalszym ciągu pozostaje nieokreślony.

Kijów oczekuje od Zachodu pomocy w wysokości ok. 1,5 mld USD. Negocjacje prowadzone są w tej sprawie z EBOiR, MFW i Bankiem Światowym. W opinii zarówno przedstawicieli UE, jak i komentatorów, NAK Naftohaz do początku okresu grzewczego powinien zgromadzić w PMG ok. 19 mld m3 gazu. Obecnie znajduje się w magazynach niewiele ponad 14,4 mld m3 gazu, zaś wtłaczanych przez Ukrtransgaz jest średnio 44-50 mln m3/d surowca. Zgodnie z oświadczeniami ukraińskich władz, w 2015 r. zaplanowano wytłoczenie z PMG ok. 8,7 mld m3 gazu. Należy jednocześnie zaznaczyć, że zasoby gazu w PMG, podawane przez NAK Naftohaz, wliczają… pełna treść dostępna tylko dla subskrybentów.