Giełda TTF może niedługo być najbardziej płynną w Europie

,

Obroty na holenderskiej giełdzie TTF w lipcu br. były rekordowo bliskie obrotom zanotowanym na NBP, dotychczas najbardziej płynnej giełdzie gazu w UE. TTF jest dla międzynarodowych graczy bardziej atrakcyjną platformą niż NBP ze względu na położenie geograficzne i walutę stosowaną w obrocie, dzięki czemu rola holenderskiej giełdy będzie prawdopodobnie rosła.

Według danych zgromadzonych przez ICIS, na holenderskiej giełdzie TTF zanotowano w lipcu br. obroty rzędu 1297 TWh, a więc jedynie 51 TWh mniej niż na brytyjskiej NBP. Jeśli trend ten będzie postępował dalej TTF stanie się najbardziej płynną giełdą gazu ziemnego w Europie. Jeszcze na początku tego roku różnica w miesięcznej wartości obrotów na giełdzie wynosiła 672 TWh, co pokazuje dynamiczny rozwój platformy TTF. Szczególnie intensywnie rozwija się handel kontraktami typu futures na rynku OTC.

Według uczestników rynku najprawdopodobniej trend ten jest długoterminowy. Dominacja NBP wynika z wysokiego stopnia rozwoju brytyjskiego rynku gazu, jest to jednak giełda, która ma ograniczone możliwości odgrywania międzynarodowej roli. Wynika to z faktu, że jest ona geograficznie odizolowana od kontynentu a handel na niej prowadzony jest nie w euro, a w funtach szterlingach, przez co gracze rynkowi ze strefy euro przy jej wykorzystaniu musieliby dodatkowo wziąć na siebie ryzyko walutowe. Giełda TTF jest w tych aspektach lepiej przystosowana do pełnienia istotnej roli na wielu rynkach, co z czasem powinno sprawić, że stanie się najbardziej płynną giełdą gazu w Europie.