Gazprom rozpoczął budowę gazociągu Uchta-Torżok 2

,

Gazprom poinformował o rozpoczęciu budowy drugiej nitki gazociągu Uchta-Torżok 2 mającego zaopatrywać w gaz gazociąg Nord Stream 2. Wydaje się, że w ten sposób Rosjanie metodą faktów dokonanych chcą przekonać europejskich partnerów, że budowa Nord Stream 2 jest przesądzona. Doświadczenie budowy gazociągów, które miały zaopatrywać South Stream pokazuje jednak, że w celu realizacji strategii ekspansji gazowej, Rosjanie rozpoczynają realizację projektów, które nie są przesądzone. W przypadku projektu South Stream Gazprom zmarnował w ten sposób na niepotrzebną infrastrukturę ponad 40 mld RUB (ponad 1 mld USD w cenach z 2013-14 r.).

21 października br. szef Gazpromu Aleksiej Miller poinformował o rozpoczęciu budowy drugiej nitki gazociągu Uchta-Torżok 2 będącej elementem tzw. „korytarza północnego”. Gazociąg o długości 970 km i projektowanej mocy 45 mld m3/r ma zaopatrywać w gaz planowany gazociąg Nord Stream 2 (NS-2), a jego budowa ma zostać zakończona do końca 2019 r. Surowiec do gazociągu ma być wydobywany na zlokalizowanym na półwyspie Jamał złożu Bowenkowskim.

Rozpoczęcie budowy gazociągu Uchta-Torżok 2 pokazuje pewność Rosjan dotyczącą szans realizacji Nord Stream 2. Fakt ten nie przesądza jednak o tym, czy Nord Stream 2 zostanie rzeczywiście wybudowany. Mimo realizacji przez Rosjan praktycznie całości „zachodniego korytarza” dostaw dla South Stream, a także części gazociągu stanowiącego element „wschodniego korytarza” dostaw dla South Stream, projekt gazociągu przez Morze Czarne został zamrożony, a obecnie rozpatruje się budowę infrastruktury podmorskiej o mocy zaledwie 27,5 mld m3/r (zamiast planowanych 55 mld m3/r). Tym samym nawet fizyczna konstrukcja gazociągu w Rosji nie stanowi gwarancji jego wykorzystania do przesyłu gazu. Bardzo wiele decyzji inwestycyjnych podejmowanych przez Gazprom jest konsekwencją realizacji strategii politycznej państwa i nie bierze pod uwagę, czy realizacja danego projektu jest rzeczywiście konieczna.