Gazprom otwiera magazyn gazu w Czechach

,

Gazprom otwiera magazyn gazu w Czechach

W Czechach oddano do użytku magazyn gazu, którego współudziałowcem jest Gazprom. Inwestycja powinna wzmocnić pozycję Gazpromu w Czechach i regionie Europy Środkowej pozwalając na elastyczne reagowanie na zmiany rynkowe.
1 lipca miała miejsce inauguracja komercyjnej działalności magazynu w miejscowości Dambořice umożliwiającego zmagazynowanie ponad 450 mln m3 surowca, tj. ok. 12% czeskich zdolności magazynowych. Inwestycja została zrealizowania przez spółkę Moravia Gas Storage tworzoną przez Gazprom i czeski Moravské naftové doly (MND). Parametry techniczne nowej infrastruktury pozwalają na zatłaczanie ok. 4,6 mln m³/d i wytłaczanie 7,6 mln m³/d. W ramach przeprowadzonej wcześniej aukcji Gazprom Export zarezerwował 90% pojemności magazynu.
Gazprom jest nadal największym dostawcą gazu do Czech (długoterminowa umowa z RWE). Inwestycja powinna wzmocnić pozycję rosyjskiego koncernu nie tylko na czeskim rynku umożliwiając mu reagowanie na zmiany w popycie i cen w całym regionie. Gazprom posiada już udziały w magazynach w Niemczech i Austrii. Uzyskanie własnych mocy magazynowanych będzie istotne również z punktu widzenia planów gazociągu Nord Stream 2 i wiążącą się z nim zmianą schematu dostaw, tj. przekierowanie gazu z Ukrainy na nowy gazociąg