Czy Rosjanie sprzedadzą gaz do Chin?

,

Gazprom i chińskie CNPC podpisały memorandum zakładające dostawy ok. 30 mld m3/r gazu z Syberii Zachodniej do Chin gazociągiem Ałtaj. Dokument został podpisany mimo fiaska współpracy gazowej przy projekcie Siła Syberii, dla którego Gazprom nie uzyskał chińskiego finansowania w postaci przedpłaty za dostarczony w przyszłości gaz. Idea przekierowania „europejskiego” gazu z Syberii Zachodniej do Chin to kolejny rosyjski sygnał skierowany w kierunku UE w celu przekonania państw zachodnich o możliwości zmniejszenia eksportu gazu do Europy. W ten sposób Moskwa chce zwiększyć swoją pozycję w ramach prowadzonych z UE negocjacji gazowych i politycznych.

9 listopada br. w trakcie szczytu APEC w Pekinie szef Gazpromu Aleksiej Miller oraz szef zarządu chińskiej CNPC Zhou Jiping podpisali memorandum o współpracy w sferze dostaw gazu z Syberii Zachodniej do zachodnich Chin gazociągiem Ałtaj. W dokumencie zawarto m.in. planowany okres (od 2019 r.) i objętość dostaw (30 mld m3/r), szczegóły klauzuli „take or pay” oraz punkt połączenia chińskiej i rosyjskiej części gazociągu. W memorandum określono również grafik dalszych prac nad umową kupna-sprzedaży gazu oraz porozumieniem międzyrządowym.

Aleksiej Miller zadeklarował również, że Moskwa i Pekin omawiają możliwość rozbudowy gazociągu Ałtaj o 2 i 3 nitkę, które zwiększą możliwości eksportu gazu z Syberii Zachodniej do… jeśli chcesz przeczytać całość skontaktuj się z nami przez zakładkę Kontakt.