Azjatycka konkurencja

,

Azjatycka konkurencja

Trwają uzgodnienia między przedstawicielami władz Węgier, Rumunii oraz Azerbejdżanu w sprawie budowy gazociągu „AGRI” przez Gruzję do Europy o rocznej przepustowości od 2 do 8 mld m3. Wstępny koszt przedsięwzięcia ma nie przekroczyć 4,5 mld euro. 

Przedsiębiorstwa uczestniczące: OCAR, GeorgianOil and Gas Corporation, MVM, Romgaz w ramach rozmów, trwających od 2011 powołały podmiot odpowiedzialny za realizację – SC AGRI LNG Project Company SRL

Ogromny potencjał wydobywczy Azerbejdżanu rokuje pozytywnie dla europejskich odbiorców gazu. Nowy dostawca planuje kolejne połączenie niezwiązane z Gazpromem. Komisja Europejska, Turcja, Azerbejdżan oraz Turkmenistanem w 2015 r. podpisały deklaracje zakładające stworzenie spółki Caspian Development Corporation, w celu eksportu gazu z regionu do Europy. Potencjał wydobywczy Turkmenistanu ma wzrosnąć prawie trzykrotnie z 72,4 mld m3 w 2015 r. do  190 mld m3 w 2040 r. Rejon Morza Kaspijskiego stanowi największy potencjał do pokrycia przyszłego zaopatrzenia na gaz dla całej Europy. Projekt stanowi poważną alternatywę dla pozycji Rosji, który wpłynie na zmiany modelu dostaw gazu do Europy.